ترانسمیتر دما چیست؟

ترانسمیتر دما چیست؟

ترانسمیتر دما یک تجهیز الکترونیکی است که به عنوان واسط مابین سنسورهای اندازه گیری دما (مانند ترموکوپل، RTD و ترمیستور) و سیستم های کنترل و مانیتورینگ (مانند PLC، دیتالاگر، رکوردر، نمایشگر، DCS و PC ) عمل می کند.

وظیفه اصلی ترانسمیتر دما تبدیل سیگنال تولید شده توسط سنسورهای دما به سیگنال استاندارد آنالوگ یا دیجیتال است. سیگنال های آنالوگ استاندارد معمول در فرایندهای صنعتی، سیگنال جریان 4 تا 20 میلی آمپر و ولتاژ 0 تا 10 ولت DC است.

لازم به ذکر است که به طور معمول ترانسمیترهای استاندارد دما دارای قابلیتهایی چون ایزولاسیون سیگنال، تقویت سیگنال، خطی سازی و حذف نویز نیز هستند.

انواع ترانسمیتر دما

روش های مختلفی برای دسته بندی ترانسمیترهای دما وجود دارد.

از نظر ساختار و شیوه نصب و نوع فرایند به 4 دسته تقسیم می شوند.

  • ترانسمیترهای دمای ضد انفجاری
  • ترانسمیترهای دمای کابینتی (پنلی و ریلی)
  • ترانسمیترهای دمای هدمونت
  • ترانسمیترهای دمای Field Mounting

ترانسمیترهای دمای ضد انفجاری

این نوع ترانسمیتر دما، دارای محفظه (Housing) مخصوص بوده که از مدارات داخلی ترانسمیتر به طور کامل حفاظت می کند. محفظه مخصوص این ترانسمیترها از جنس استیل یا مواد مخصوص مقاوم در برابر ضربات بسیار شدید ساخته می شود.

فضای داخل ترانسمیترهای ضد انفجاری به دو محفظه کوچک تقسیم می شود. یک محفظه شامل سنسور بوده و دیگری شامل مدارات الکترونیکی است که وظیفه اجرای محاسبات و تولید سیگنال خروجی را بر عهده دارند.

 ترانسمیتر دمای ضد انفجاری. تجهیزات ضد انفجاری با یک نشان زرد رنگ مخصوص مشخص می شوند.

ترانسمیترهای ضد انفجاری معمولا دارای دقت بسیار بالایی بوده و کالیبراسیون و پیکربندی آنها در محل نصب قابل انجام می باشد. از آن جایی که فضای داخل ترانسمیترهای ضد انفجار کاملا از محیط خارجی ایزوله است، از آن ها برای نصب در محیط های با آلودگی شدید و یا محیط های با رطوبت بسیار بالا هم استفاده می شود.

ترانسمیترهای دمای کابینتی (پنلی و ریلی)

برای ترانسمیترهای دما، قدیمی ترین متد نصب، نصب ریلی می باشد. DIN ریل، یک ریل فلزی با سطح مقطع مخصوص است که برای نصب انواع ماژول های الکترونیکی صنعتی مانند رله ها، سوئیچ ها و .. به کار برده می شود.  DIN ریل را می توان داخل کابینت های کنترل و یا حتی در مواقعی روی مقاطع مشخصی روی دیوار نصب نمود.

با استفاده از DIN ریل، تجهیزات مختلف به سادگی در کابینت مخصوص نصب شده و در صورت لزوم به سادگی جدا می شوند. طیف بسیار وسیعی از تجهیزات مخصوص سیستم های کنترلی و برق صنعتی دارای امکانات لازم برای اتصال به DIN ریل هستند.

ترانسمیتر دمای ریلی

ترانسمیتر های ریلی یا پنلی به دلیل هزینه پایین، قابلیت نصب و جایگزینی ساده و همچنین قابلیت اتصال به انواع سنسور، در انواع فرایندهای صنعتی بسیار پرکاربرد می باشند. البته لازم به ذکر است که به دلیل فاصله مابین سنسور و محل ترانسمیتر، و طول نسبتا بالای سیم کشی های لازم، ترانسمیترهای ریلی نسبت به ترانسمیترهای ضد انفجاری دقت پایین تری دارند.

ترانسمیترهای هدمونت (HEADMOUNT)

ترانسمیترهای هدمونت در داخل محفظه مخصوص (connection head) سنسور های دما نصب شده و ساختار سنسور و ترانسمیتر را یکپارچه می کنند. بدین ترتیب نصب آنها ساده بوده و همچنین نیاز به سیم کشی مابین سنسور و ترانسمیتر نیست، زیرا ترانسمیتر تقریبا به سنسور چسبیده است.

ترانسمیتر HEADMOUNT به همراه محفظه نصب

ترانسمیتر های Field Mounting

منظور از واژه Field، سالن تولید یا محل اجرای فرایند است. این نوع ترانسمیترها دارای محفظه اختصاصی خود بوده و قابلیت نصب مستقیم در محل فرایند را دارا هستند، جایی که نیازمند حفاظت ویژه و کارایی بالا است. فاصله سنسور تا ترانسمیتر در مدل های Field Mounting کوتاه است. ای نوع ترانسمیترها عمدتا مجهز به نمایشگر مخصوص هستند که مقدار پارامتر دما را در محل فرایند هم نشان می دهند. تنظیم و پیکربندی این تجهیزات در محل نصب قابل انجام می باشد.

ترانسمیتر دمای Field Mounting