TIA Portal

تیا پورتال (TIA Portal) یا پرتال یکپارچه اتوماسیون (Totally Integrated Automation Portal) ، یک پلتفرم نرم افزاری است که کمپانی زیمنس نرم افزارهای اتوماسیون خود را در قالب آن عرضه می کند. با استفاده از تیا پورتال، نرم افزارهای مختلف مانند STEP7 و WinCC و Simatic Drive Controller درقالب یک پلتفرم یکپارچه نصب و اجرا می شوند و به بیان ساده به یکدیگر متصل هستند. لیست زیر شامل برخی از مهمترین نرم افزارهایی است که تحت پلتفرم تیا پرتال عرضه می شوند:

 • SIMATIC STEP 7 V16
 • SIMATIC STEP 7 Safety V16
 • SIMATIC WinCC V16
 • SIMATIC WinCC Unified V16
 • SINAMICS Startdrive V16
 • SINAMICS DCC V16
 • SIMOTION SCOUT TIA V5.4 SP1
 • SIMOCODE ES V16
 • Soft Starter ES V16
 • SIMATIC S7-PLCSIM Advanced
 • SIMATIC Energy Suite
 • TIA Portal Test Suite Advanced

استفاده از تیا پورتال، مزایای بی نظیری به خصوص برای کاربران حرفه ای اتوماسیون به ارمغان می آورد. به طور مثال برای طراحی و پیکربندی یک سیستم کامل کنترل حرکت شامل PLC ، درایو و سروو موتور، دیگر نیازی به استفاده از نرم افزارهای مختلف و انجام برنامه نویسی های پیچیده برای همگام سازی برنامه های سیستم های مختلف نیست و با استفاده از پلتفرم TIA Portal تمامی این فعالیت ها در قالب یک سیستم نرم افزاری انجام می گیرد.

یکی از اصلی ترین دلایل طراحی و عرضه TIA Portal ، ارائه راه حلی یکپارچه برای پروژه هایی است که نیازمند کارهای تیمی هستند. برای تحقق این امر نرم افزار TIA Portal project server عرضه شده است که با استفاده از آن، کاربران می توانند با کمک قابلیت Exclusive Engineering function به پروژه های تعریف شده در سرور دسترسی داشته باشند و از امکاناتی مانند اصلاح پروژه ها و تغییر پروتکل ها و گزارش گیری اتوماتیک و ذخیره سازی داده ها، بهره مند شوند.

ورژن 16 مجموعه نرم افزاری TIA Portal شامل واسط کاربری Version Control Interface بوده که برای ارتباط با سیستم های نسخه سازی (versioning) مانند GIT و SVN و TFS است. این مجموعه همچنین برای شبیه سازی و عیب یابی فرایندها، دارای نرم افزارهای TIA Portal Test Suite و S7-PLCSIM Advanced است. علاوه بر این در ورژن 16 مجموعه نرم افزاری TIA Portal تمامی کنترلرهای سری Simatic S7-1200 مجهز به عملکرد OPC UA هستند. با بکارگیری OPC UA ، اتصال سیستم کنترلی به سیستم های سطح بالاتر مدیریت تولید و همچنین اتصال کنترلر به کنترلر برای تمامی کنترلر های Simatic میسر می شود. علاوه بر این با استفاده از SiOME Siemens OPC UA Modelling Editor ، ارتباط داخلی میان تگ های تعریف شده در نرم افزارها (مثلا مابین WinCC و STEP7 ) برقرار می شود.

طراحی و پیکربندی سیستم های کنترل درایو و حرکت در TIA Portal ، با استفاده از نرم افزار Simatic Drive Controller انجام می شود. با کمک این نرم افزار، می توان کنترلرهای سری Simatic S7-1500 را به سیستم های کنترل حرکت Sinamics S120 ترکیب کرده و از قابلیت های پیشرفته ای مانند پیاده سازی سیستم های پیچیده کنترل حرکت شامل چند محور استفاده نمود.

نرم افزار WinCC Unified با قالبی جدید برای طراحی و پیکربندی سیستم های اسکادا و HMI بوده و از نسل جدید HMI های زیمنس با نام Simatic HMI Unified Comfort Panels نیز پشتیبانی می کند و مطابق اعلام کمپانی زیمنس، این نرم افزار در آینده قابلیت اجرای اپلیکیشن های حوزه Industrial Edge و Cloud  و Augmented Reality را نیز خواهد داشت.

نرم افزار Simatic Energy Suite برای کنترل و مدیریت مصرف انرژی بوده و با کنترل ژنراتورها و بار مصرفی، و بدون تاثیرگذاری بر فرایند تولید، از وقوع پیک بار ناخواسته جلوگیری کرده و مصرف انرژی را نیز بهینه می کند.

مشخصات سیستمی مورد نیاز برای نصب این نرم افزار به شرح زیر می باشد:

Requirement Hardware / software
Intel® Core ™ i3-6100U, 2.30 GHz Processor
8 GB RAM
SATA with at least 20 GB available space Hard disk
From 100 Mbit Network
1024 x 768 Screen resolution

Windows 7 (64-bit)

Windows 7 Home Premium SP1

Windows 7 Professional SP1

Windows 7 Enterprise SP1

Windows 7 Ultimate SP1

Windows 10 (64-bit)

Windows 10 Home Version 1809

Windows 10 Home Version 1903

Windows 10 Professional version 1809

Windows 10 Professional version 1903

Windows 10 Enterprise version 1809

Windows 10 Enterprise version 1903

Windows 10 IoT Enterprise 2015 LTSB

Windows 10 IoT Enterprise 2016 LTSB

Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC

Windows Server (64-bit)

Windows Server 2012 R2 StdE (full installation)

Windows Server 2016 Standard (full installation)

Windows Server 2019 Standard (complete installation)

Operating systems