فلومتر توربینی چیست؟

فلومتر های توربینی جزو پرکاربرد ترین فلومترها در صنایع هستند که برای انواع مایعات و گازها مناسب اند.سازندگان مختلف فلومترهای توربینی طراحی های متنوعی برای این نوع ابزاردقیق ارائه کرده اند که تمامی آنها مبتنی بر یک مکانیزم می باشند. هنگامی که جریان سیال عبوری از داخل یک لوله با پره های توربین برخورد کند، توربین شروع به دوران می کند. با اندازه گیری نرخ چرخش توربین، میزان فلوی سیال عبوری قابل محاسبه خواهد بود.

ساختار مشترک و اساسی تمامی فلومترهای توربینی، یک روتور دارای پره است که در راستای محور مسیر عبور جریان دوران می کند. با عبور سیال از داخل مسیر، روتور شروع به دوران می کند که در این حالت سرعت دوران متناسب با سرعت جریان سیال است. در نتیجه پره دوار سیگنال متناوبی تولید می کند که متناسب با نرخ جریان سیال است و فرکانس آن توسط یک سنسور مغناطیسی اندازه گیری می شود. با استفاده از این سنسور و ترانسدیوسر مناسب، سیگنالی به صورت پالس متناوب تولید می شود که فرکانس آن بیانگر نرخ فلوی سیال است. همچنین، با جمع کردن پالس های الکتریکی می توان مجموع فلوی عبوری از مسیر و یا حجم سیال عبوری را هم محاسبه نمود.

دوران روتور پره دار فلومتر توربینی

در صورتی که فلومتر توربینی برای یک سیال خاص کالیبره شود فاکتور Turn Down Ratio آن بیش از 100:1 خواهد بود. دقت اندازه گیری این فلومتر با کالیبراسیون استاندارد بهتر از 1 دهم درصد می باشد.میزان خطای این فلومترها به طور معمول کمتر از 0.5% است. میزان دقت فلومتر های توربینی زمانی که جریان سیال پر تلاطم باشد به حداکثر می رسد. منظور از جریان پرتلاطم سیال، عدد رینولدز بالاتر از 10000 است.

فلومترهای توربینی، به علت داشتن قطعات متحرک در مسیر عبور سیال، برای سیالات غیر خورنده و تمیز با ویسکوزیته پایین مناسب هستند. به طور معمول در قسمت بالادست فلومتر توربینی یک صافی نصب می شود تا از ورود اجرام مزاحم به آن جلوگیری شود.